Załóż bloga   Zaloguj sięszukaj
Categories
My Links
Kategoria główna

« Witajcie na moim blogu!

Czym zajmuje się rzeczoznawca sztuki?
sztuka | 07 Luty, 2018 08:21

alt

O tym, ile dane dzieło jest warte na rynku sztuki decyduje nie tylko nazwisko jego autora, ale przede wszystkim to, czy dzieło to jest na pewno autentyczne. Autentyczność dzieła może potwierdzić rzeczoznawca dzieł sztuki.

 

Na czym opiera swoją opinię rzeczoznawca dzieł sztuki?

Wielu rzeczoznawców dzieł sztuki to osoby, które ukończyły historię sztuki. Bardzo często rzeczoznawcami zostają osoby, które ukończyły wydział konserwacji zabytków. Często w roli rzeczoznawców dzieł sztuki pracują także archeolodzy. Są wśród nich również osoby, które z historią czy historią sztuki w ogóle nie mają nic wspólnego. Opinię o tym, czy dane dzieło sztuki jest autentyczne rzeczoznawca wydaje badając formę i styl danego artysty. W pracy rzeczoznawcy bardzo ważne jest nie tylko posiadanie kierunkowego wykształcenia, ale także doświadczenie. Tytuł rzeczoznawcy w naszym kraju przyznaje Ministerstwo Kultury. Na jego otrzymanie mogą liczyć jednak tylko osoby najbardziej doświadczone, które zajmują się oceną dzieł sztuki od wielu lat. Rynek sztuki w naszym kraju rozwija się od kilkunastu lat bardzo prężnie. Rzeczoznawcy są więc na tym rynku bardzo poszukiwani.

 

Kiedy ekspertyza rzeczoznawcy dzieł sztuki jest niezbędna?

Najczęściej o ich opinię prosi się, kiedy na rynku pojawiają się wątpliwości, czy dane dzieło na pewno jest dziełem artysty, którego nazwisko widnieje na sygnaturze. Często także bardzo dokładnej analizie poddawane jest dzieło uznanego artysty, które dotychczas było nie znane. Oczywiście nie ma żadnych przeszkód, aby osoby, które są w posiadaniu jakiegoś ich zdaniem cennego dzieła sprawdziły u rzeczoznawcy, czy dzieło to rzeczywiście przedstawia jakąś wartość. Na pewno takiej ocenie podlega przedmiot, który jego właściciel zamierza wystawić na licytację za pośrednictwem domu aukcyjnego. Żaden dom aukcyjny nie zaryzykuje sprzedaży dzieła, które jest tylko bardzo udaną kopią.

 

Rzeczoznawcy dzieł sztuki to prawdziwi eksperci w swojej dziedzinie. Dysponują naprawdę ogromną wiedzę, która pozwala im stwierdzić, czy dane dzieło sztuki jest autentyczne.

Sprawdź także: https://desa.pl/pl/pages/19/oceny

 

 

 

 #
RANKING STRON. Darmowa reklama w internecie. Darmowe statystyki